Big Awards Nominees and Shortlist!

Find out which students and staff won this years Big Awards!

No ratings yet. Log in to rate.

Big Awards Full Nominee and Shortlist!

Each year for our Big Awards students nominate the people who make a difference to them at UWS. We know this year has been more challenging than most but every nomination has shown us how much support and kindness our students and staff have shown to each other this year and the difference this has made. We have been told that a great student rep, student society, or staff member really makes the difference to students. 

To find out who won and to hear more about the work these amazing nominees have been doing, check out the Big Awards Video below or by following this link to YouTube.

 

 

 

 

Department

Category

Nominee

Shortlisted?

Business and Creative Industries

Lecturer Feedback of the Year

Richard Jefferies

Shortlisted

Business and Creative Industries

Student Rep of the Year

Patricia Bell

Winner!

Business and Creative Industries

UWS Support Staff Member of the Year

Gareth Malone

Shortlisted

Business and Creative Industries

UWS Support Staff Member of the Year

Jane Kerr

Winner!

Business and Creative Industries

Volunteer of the Year

Humzah Ahmed

Winner!

Business and Creative Industries

Volunteer of the Year

James Jennings

Winner!

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Mark Standsfield

Shortlisted

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Ryan Meeten

Winner!

Education and Social Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Margaret Allan

Winner!

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Kirstin Anderson

Shortlisted

Education and Social Sciences

Outstanding Achievement Award

Sarah Anderson

Winner!

Education and Social Sciences

Student Group Member of the Year

Lindsay Thomas

Shortlisted

Education and Social Sciences

Student Group Member of the Year

Sarah Anderson

Shortlisted

Education and Social Sciences

Student Rep of the Year

Sarah Anderson

Shortlisted

Education and Social Sciences

Student Rep of the Year

Morgan Donald Munro

Shortlisted

Education and Social Sciences

Volunteer of the Year

Sarah Anderson

Shortlisted

Health and Life Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Mia Burleigh

Shortlisted

Health and Life Sciences

Outstanding Achievement Award

Hannah Eaton

Shortlisted

Health and Life Sciences

Student Group Member of the Year

Hannah Eaton

Winner!

Health and Life Sciences

Volunteer of the Year

Karuna (Shivani) Rinck

Shortlisted

Student Services

UWS Support Staff Member of the Year

Kellie McAlonan

Shortlisted

Students' Union

Best New Society

UWS Photography Society

Winner!

Students' Union

Best New Society

Social Work Academic Society

Shortlisted

Students' Union

Best New Society

UWS Accounting Society

Shortlisted

Students' Union

Student Group of the Year

UWS Society for Dramatic Arts

Shortlisted

Students' Union

Student Group of the Year

Social Work Society

Winner!

Students' Union

Student Group of the Year

UWS Greens

Shortlisted

Students' Union

Students' Union Staff Member of the Year

Claire Lumsden

Shortlisted

Students' Union

Students' Union Staff Member of the Year

Jamie McDowall

Winner!

Students' Union

Students' Union Staff Member of the Year

Sabina Lawrie

Shortlisted

Business and Creative Industries

Lecturer Feedback of the Year

Kalyan Bhandari

 

Business and Creative Industries

Lecturer Feedback of the Year

Mohammed Isaq

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Abeer Hassan

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Adebisi Adewole

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Alan Martin

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Alan Murray

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Andrew Burnett

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

AnneClare Gillon

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Briony Sharp

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Catherine Clark

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Chaman Shrestha

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Dale McFadzean

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

David Holmes

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Diane Keeble-Ramsay

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Dina Nziku

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Eileen Conlan

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Emma Reid

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Gisele Simoes

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Ibiyemi Omeihe

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

James Layton

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

John Quinn

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Jude Emelifeonwu

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Lorraine Quinn

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Louisa Salomon

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Lucy Maylum

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Margaret Hughes

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Marie Fletcher

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Martin Brown

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Mary Fletcher

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Nondas Pitticas

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Rebecca Wallace

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Richard Jefferies

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Robert Crammond

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Shehzad Ahmed

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Silvio Hoffmann

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Stephen Collins

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Tom Keagan

 

Business and Creative Industries

Lecturer of the Year

Xin Guo

 

Business and Creative Industries

Outstanding Achievement Award

Leung Kuk

 

Business and Creative Industries

Outstanding Achievement Award

Jimmy Fung

 

Business and Creative Industries

Student Rep of the Year

Gordon Lawrie

 

Business and Creative Industries

Student Rep of the Year

Corey Beaton

 

Business and Creative Industries

Student Rep of the Year

Ellie Gomersall

 

Business and Creative Industries

Student Rep of the Year

Ryan Kerr

 

Business and Creative Industries

Student Rep of the Year

Claire McGreevy

 

Business and Creative Industries

Student Rep of the Year

Kelly Halpin

 

Business and Creative Industries

Student Rep of the Year

Ruby Cedar

 

Business and Creative Industries

Student Rep of the Year

Stewart Patterson

 

Business and Creative Industries

UWS Support Staff Member of the Year

Diane Devlin-Mclean

 

Business and Creative Industries

UWS Support Staff Member of the Year

Laura Cairney

 

Business and Creative Industries

UWS Support Staff Member of the Year

Matt Moir

 

Business and Creative Industries

UWS Support Staff Member of the Year

Mhairi Campbell

 

Business and Creative Industries

Volunteer of the Year

Heena

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Henry Hunter

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Kalyan Bhandari

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Alrazi Earij

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Andrew McLean

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Asraf Uzzaman

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Charlie Johnstone

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Colin Grassie

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Daune West

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Duncan Thomson

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Evi Viza

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Gavin Baxter

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Gerry Creechan

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Graeme McRobbie

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Henry Hunter

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Iain McLellan

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Jorge Chacon

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Kenneth Nisbet

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Michele Cano

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Mojtaba Mirzaeian

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Mohammed shakeer

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Reza Mohammadi

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Sean Sturley

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Stephen Devine

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Thomas Hainey

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Tom Caira

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Lecturer of the Year

Tony Leslie

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Outstanding Achievement Award

Evi Viza

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Student Group Member of the Year

Xian Parr

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Student Rep of the Year

Danielle Schreiber

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Student Rep of the Year

Kevin stevenson

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Student Rep of the Year

Conor Knoyle

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Student Rep of the Year

Ramy Aly

 

Computing, Engineering, and Physical Sciences

Student Rep of the Year

Stephen Ayodeji kannike

 

Education and Social Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Chloe Maclean

 

Education and Social Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Lisa Mac Auliffe

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Adrian Parke

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Aileen O’Gorman

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Allan Moore

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Annette Coburn

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Bianca Hatin

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Cai Longman

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Carol Webster

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Chloe McLean

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Chris Odonell

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Colin Atkinson

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Connie Gollek

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Geraldine Graham

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Jim Watson

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Johanne Miller

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Joyce Leslie

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Kallia Manoussaki

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Linda MacKay

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Lynn Griffiths

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Maria Sapouna

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Marjorie McCrory

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Nancy Allan

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Nick Jenkins

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

NICOLA HAY

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Robert McGill

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Yonah Matemba

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Yvonne white

 

Education and Social Sciences

Lecturer of the Year

Zara Brodie

 

Education and Social Sciences

Student Rep of the Year

Liv Liberian

 

Education and Social Sciences

Student Rep of the Year

Jennifer Nicol

 

Education and Social Sciences

Student Rep of the Year

Harry Martin

 

Education and Social Sciences

Student Rep of the Year

Ingrid Holt

 

Education and Social Sciences

Student Rep of the Year

David Lewis

 

Education and Social Sciences

Student Rep of the Year

Ryan Foley

 

Education and Social Sciences

Student Rep of the Year

Fiona Morrison

 

Education and Social Sciences

Student Rep of the Year

Ajay Mclaren

 

Health and Life Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Alexandra Murrell

 

Health and Life Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Anne Marie Craig

 

Health and Life Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Eilidh Macrae

 

Health and Life Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Fiona Averill

 

Health and Life Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Helen Walker

 

Health and Life Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Jan Meechie

 

Health and Life Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Jane Munro

 

Health and Life Sciences

Lecturer Feedback of the Year

Susanne Lewis

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Alexandra Murell

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Amanda Hobbs

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Andisheh Bakhshi

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Anne Marie Craig

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Anthony Butler

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Cate O'Kane

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Colin Brow

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

David Meir

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Dina Sidhva

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Drew Wallace

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Eilidh Macrae

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Fiona Averill

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Fiona Menzies

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Harry Warburton

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Hayley Mcewan

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

John McLean

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Karen Allan

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Karen McMahon

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Katherine Sloman

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Laura Jackson

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Liz Carlin

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Lynn Poole

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Lyz Howie

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Margaret Brown

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Michelle Walters

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Pamela Young

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Pauline Robb

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Roland Preston

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Sarah Struzik

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Sheona Brown

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Stephanie Valentin

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Steven Kelly

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Stewart Kerr

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Susanne Lewis

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Tamsin MacBride

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Angela Quigley

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Betty Scholes

 

Health and Life Sciences

Lecturer of the Year

Scott Mackenzie

 

Health and Life Sciences

Student Group Member of the Year

Emmett McKenna

 

Health and Life Sciences

Student Group of the Year

2020 cohort of MSC and BSc student midwives

Health and Life Sciences

Student Rep of the Year

Steven Purdie

 

Health and Life Sciences

Student Rep of the Year

Vincent McGuire

 

Health and Life Sciences

Student Rep of the Year

Eilidh Cole

 

Health and Life Sciences

Student Rep of the Year

Catherine Fyfe

 

Health and Life Sciences

Student Rep of the Year

Ross Clark

 

Health and Life Sciences

Student Rep of the Year

Hannah Eaton

 

Health and Life Sciences

Student Rep of the Year

Dionne Morrissey

 

Health and Life Sciences

Student Rep of the Year

Mark McGuigan

 

Health and Life Sciences

Student Rep of the Year

Wendy Wilson

 

Health and Life Sciences

Student Rep of the Year

Kathryn McMullen

 

Health and Life Sciences

Student Rep of the Year

Christopher Nimmo

 

Health and Life Sciences

UWS Support Staff Member of the Year

Scott Dunn

 

International Centre

UWS Support Staff Member of the Year

Laura Tsang

 

ITDS

UWS Support Staff Member of the Year

Brian McHattie

 

QuEST

UWS Support Staff Member of the Year

Nina Anderson-Knox

 

Student Services

UWS Support Staff Member of the Year

Jane Dickie

 

Student Services

UWS Support Staff Member of the Year

Shona Carr

 

Students' Union

Best New Society

African Caribbean Society

 

Students' Union

Best New Society

Chess Society

 

Students' Union

Outstanding Achievement Award

Aishwarya Tiku

 

Students' Union

Outstanding Achievement Award

Luke Humberstone

 

Students' Union

Student Group of the Year

FRIENDS OF THE BEES SOCIETY

Students' Union

Student Group of the Year

Paramedic Society

 

Students' Union

Student Group of the Year

Accounting Society @ UWS

 

Students' Union

Students' Union Staff Member of the Year

Louisa Winning

 

Comments

No comments have been made. Please log in to comment.
 

Related News

Big Awards Nominees and Shortlist!

Find out which students and staff won this years Big Awards!

 
 

The Students' Union
Storie Street, Paisley, PA1 2HB
0141 849 4151
uwsunion@uws.ac.uk

Check our locations:
Ayr
Lanarkshire
Paisley

© SAUWS | Charity number: SC049356 (Scotland)